W latach 70. i 80. ubiegłego wieku Paul D. MacLean prowadził badania nad ewolucyjnymi i biologicznymi aspektami funkcjonowania mózgu. Za bardzo ważne uważa się badania prowadzone przez MacLeana dotyczące psychologii ewolucyjnej. Najbardziej znany jest ze swojej pracy nad „trójstronną teorią mózgu”, która twierdzi, że ludzka inteligencja ewoluowała w trzyetapowym procesie: gadziego (pnia mózgu), paleossaczego (stary mózg ssaka) i neossaczego (nowy mózg ssaka).
W tym badaniu MacLean zasugerował, że najstarsze części naszego mózgu są odpowiedzialne za nasze najbardziej prymitywne emocje, takie jak strach i agresja. Nazywa się to układem limbicznym. Nowsze wyewoluowane części naszych mózgów, takie jak te, które odpowiadają za zaawansowane myślenie, planowanie i język, znajdują się w korze nowej. Na tej podstawie powstało narzędzie STRUCTOGRAM, w którym tym trzem mózgom przypisano konwencjonalnie kolory. W zależności od tego, która część mózgu jest najbardziej aktywna u danej osoby, można ją sklasyfikować jako osobę niebieską, czerwoną lub zieloną.
Czerwona część mózgu to układ limbiczny
Czerwona część mózgu to układ limbiczny. Analiza biostrukturalna mózgu została przeprowadzona przez naukowców, którzy odkryli, że mózgowy „układ limbiczny” jest często określany jako „czerwona strefa”. Układ limbiczny to grupa struktur związanych z emocjami, motywacją, pamięcią i podejmowaniem decyzji. Osoby z mieszanym mózgiem z powiększonym międzymózgiem mają silniejsze uczucia niż osoby o przeciętnym mózgu. Cenią sobie także niezależność, będąc spontanicznym i emocjonalnym. Często zdarza się, że w grupie ludzi szybko ukazuje się jako naturalny lider, który zna relacje i chęć konkurowania. Kiedy ludzie czują się zestresowani, mogą doświadczyć czegoś, co nazywa się „rozbłyskiem”. Oznacza to, że uwolnią zestaw emocji i pozwolą im odejść. Następnie mogą przejść dalej, aby znaleźć inne sposoby na poprawę samopoczucia.