Kluczowe pomoce do pracowni biologicznej w nowoczesnych placówkach edukacyjnych

Redakcja

3 lipca, 2024

Czy pracownia biologiczna powinna być wyposażona w profesjonalne pomoce naukowe? Jak najbardziej! Fascynujący świat biologii stanie się uczniom znacznie bardziej przystępny, jeśli placówka edukacyjna zatroszczy się o fachowe wyposażenie sali. Sprawdź, co powinno się w niej znajdować, by zapewnić klasie ciekawe, angażujące lekcje.

Biologia – pomoce dydaktyczne w postaci modeli

 

Modele to prosty sposób na zwizualizowanie elementów organizmów, które są zbyt małe, by je zaobserwować. W ten sposób nauczyciel przybliży też grupie poszczególne organy ludzkiego ciała, a nawet całe układy (np. układ kostny). Pomoce do pracowni biologicznej w postaci modeli nierzadko wykonane są w taki sposób, że pozwalają zapoznać się poszczególnymi elementami oddzielnie (np. model mózgu ludzkiego 9-częściowy). Dzięki profesjonalnym modelom uczniowie zyskują wgląd w to, co niedostępne, ukryte, i co wcześniej znali jedynie z ilustracji z podręcznika.

 

Pracownia biologiczna – wyposażenie w postaci foliogramów

 

Pakiety foliogramów przeznaczonych na rzutnik pozwalają na zaprezentowanie grupie nasyconych kolorami rysunków, fotografii i schematów. Nowoczesne zestawy wyposażono w dodatkowe treści, które ułatwią nauczycielowi kompleksowe przedstawienie zagadnienia. Pakiety mogą więc zawierać tekst z omówieniem tematu oraz zadania sprawdzające. Z pomocą takich akcesoriów dydaktycznych można przedstawić np. ekosystem lasu, ekosystem morza czy podstawowe zagadnienia z genetyki.

Pozostałe wyposażenie pracowni biologicznej

 

Placówki, którym zależy na solidnym wyposażeniu pracowni biologicznej, mogą wybierać z różnorodnych pomocy dydaktycznych. Oprócz wcześniej wspomnianych foliogramów i modeli na uwagę zasługują:

  1. plansze ścienne

Umiejętnie zaprojektowane, czytelne ilustracje pozwolą nauczycielowi zaprezentować każde zagadnienie z dziedziny biologii. W dobrze wyposażonych miejscach wybór jest przeogromny. Polskie Parki Narodowe? Zagadnienia z zoologii? A może anatomia człowieka? Duże, przejrzyste plansze będą dobrze widoczne nawet z ostatnich ławek. W dodatku tematyczne plansze na ścianie mogą stanowić ciekawy element wystroju sali lekcyjnej.

  1. multimedialne pomoce dydaktyczne z biologii

Na lekcjach biologii warto sięgać po tematyczne firmy, programy multimedialne czy interaktywne plansze, przybliżające narządy zmysłów, układ nerwowy i wiele innych zagadnień. Wykorzystanie takich materiałów stanowi ciekawą odskocznię od tradycyjnych pomocy naukowych, co przekłada się na większe zaangażowanie uczniów.

  1. pomoce przydatne podczas wypraw terenowych

Lekcje biologii wcale nie muszą odbywać się w czterech ścianach. Placówki edukacyjne, które angażują swoich uczniów i uczennice podczas zajęć praktycznych, docenią takie pomoce naukowe jak zestawy do poławiania i oznaczania bezkręgowców, zestawy lup czy prasy do roślin

 

Kompleksowe wyposażenie pracowni biologicznej przeznaczone do różnorodnych placówek edukacyjnych oferuje m.in. Jangar

Artykuł zewnętrzny.

Polecane: