W latach 70. i 80. ubiegłego wieku Paul D. MacLean prowadził badania nad ewolucyjnymi i biologicznymi aspektami funkcjonowania mózgu. Za bardzo ważne uważa się badania prowadzone przez MacLeana dotyczące psychologii ewolucyjnej. Najbardziej znany jest ze swojej pracy nad „trójstronną teorią mózgu”, która twierdzi, że ludzka inteligencja ewoluowała w trzyetapowym procesie: gadziego (pnia mózgu), paleossaczego (stary mózg ssaka) i neossaczego (nowy mózg ssaka).
W tym badaniu MacLean zasugerował, że najstarsze części naszego mózgu są odpowiedzialne za nasze najbardziej prymitywne emocje, takie jak strach i agresja. Nazywa się to układem limbicznym. Nowsze wyewoluowane części naszych mózgów, takie jak te, które odpowiadają za zaawansowane myślenie, planowanie i język, znajdują się w korze nowej. Na tej podstawie powstało narzędzie STRUCTOGRAM, w którym tym trzem mózgom przypisano konwencjonalnie kolory. W zależności od tego, która część mózgu jest najbardziej aktywna u danej osoby, można ją sklasyfikować jako osobę niebieską, czerwoną lub zieloną.
Czerwona część mózgu to układ limbiczny
Czerwona część mózgu to układ limbiczny. Analiza biostrukturalna mózgu została przeprowadzona przez naukowców, którzy odkryli, że mózgowy „układ limbiczny” jest często określany jako „czerwona strefa”. Układ limbiczny to grupa struktur związanych z emocjami, motywacją, pamięcią i podejmowaniem decyzji. Osoby z mieszanym mózgiem z powiększonym międzymózgiem mają silniejsze uczucia niż osoby o przeciętnym mózgu. Cenią sobie także niezależność, będąc spontanicznym i emocjonalnym. Często zdarza się, że w grupie ludzi szybko ukazuje się jako naturalny lider, który zna relacje i chęć konkurowania. Kiedy ludzie czują się zestresowani, mogą doświadczyć czegoś, co nazywa się „rozbłyskiem”. Oznacza to, że uwolnią zestaw emocji i pozwolą im odejść. Następnie mogą przejść dalej, aby znaleźć inne sposoby na poprawę samopoczucia.
Niebieska część mózgu to kresomózgowie
Ta osoba lubi samotność, jest ostrożna i myśli długofalowo. Oceniają, zanim zaczną działać i muszą planować. Są często tymi, którzy stoją za naszymi wieloma optymalizacjami, aby ułatwić życie i wcielają swoje pomysły w życie poprzez staranne działania i planowanie. „Niebiescy” trzymają to wszystko w sobie, więc jeśli szukasz kogoś motywowanego emocjami, może nie być idealny.
Często mają opinie o innych, ale wyrażają je w sposób powściągliwy. Jeśli chodzi o zdrowie, ważne jest, aby to, co jest w środku, nie pozostało w nim. Często ważne jest, aby wkroczyć i pomóc komuś, kto zmaga się ze sobą, aby mógł swobodnie z tobą rozmawiać i czuć, że może ci zaufać. Niektóre sposoby, które są pomocne, to: prowokowanie ich lub sprawienie, by chcieli podzielić się z tobą problemem.
Zielona część mózgu to pień mózgu
„Zielony” poczuje się jak ryba w wodzie podczas pracy wśród swoich rówieśników. Łatwo mu będzie rozmawiać z ludźmi i angażować się w rozmowy z nieznajomymi. Pamięć jest mocno skoncentrowana na przeszłości. Emocje takie jak wyrzuty sumienia i żal kojarzą się z zielonymi osobowościami. Innowacje często wywołują pewien niepokój, ale mogą być bardzo satysfakcjonujące, jeśli zostaną odpowiednio wdrożone. Dzięki swojej otwartości i chęci pomocy innym nawiązują przyjaźnie i dobre kontakty. Ich zachowania opierają się głównie na intuicji, co sprawia, że praca z nimi sprawia przyjemność.